PIONIEREN MET HEREN-KAPPERSOPLEIDING
Topvoetballers die hun eigen haarstylist meenemen naar een toernooi. De jongens van het Rotterdamse ‘Schorem’, die met hun ‘haardemonstraties’ wereldwijd als rocksterren worden toegejuicht. De opmars van de blow dry bar, waar je voor een afspraak nog snel je haar in model laat brengen. Uiterlijke verzorging voor mannen is booming, zegt Gemma Rietveld, docent van de afdeling Haarverzorging van het MBO College Hilversum. Het vak ‘Barbier’ werd al wel gegeven als keuzevak, maar nog niet als op zichzelf staande opleiding. ‘Wij merken dat steeds meer jongens interesse tonen in het kappersvak. Alleen: de bestaande kappersopleidingen zijn sterk ingericht op het knippen van dames en worden voor het overgrote deel ook gevolgd door meisjes. Met de niveau 2-opleiding Herenkapper, die in augustus begint, worden de jongens die zich minder aangetrokken voelen tot dat ‘gefrummel aan vrouwenkapsels’ op hun wenken bediend, denkt Rietveld, die de opleiding mede vormgaf. ‘Kijk: een schaar is een schaar. Veel vaardigheden die je voor een mannenkapsel moet beheersen, van föhnen en knippen tot wikkelen en vlechten, zijn hetzelfde voor dames. Om te voldoen aan het landelijke kwalificatiedossier, zit dat er ook allemaal in. Door het verleggen van bepaalde accenten spreken we ook de jongens aan die het vak anders alleen in de praktijk zouden leren.

“Kappers uit de omgeving staan in de rij voor onze leerlingen”

Met deze volwaardige opleiding brengen we ze het echte vakmanschap voor mannelijke klanten bij.’ Dus wordt er geoefend met herenmodellen, in speciale barbierstoelen. Een deel van het nieuwe leslokaal wordt ingericht als barbiershop. En ook het lesmateriaal kreeg een manvriendelijke make-over.
 
GASTDOCENTEN
Extra aandacht is er voor de techniek die wél uniek is aan het mannenvak: scheren. ‘Ik kan me voorstellen dat mannen het prettiger vinden dat een andere man het scheerapparaat hanteert. Die weet tenminste hoe het voelt.’ Het gaat om een BOL-opleiding, waarbij leerlingen relatief veel op school zijn, en 1 of 2 dagen per week stagelopen. Aan stageplekken is trouwens geen gebrek, weet Rietveld. ‘Kappers uit de omgeving staan in de rij voor onze leerlingen.’ Zelf een stageplek zoeken mag ook, of dat nu bij een herensalon of gemengde salon is. We zien gastdocenten zoals de oprichters van barbershop Schorem of ‘voetbalkapper’ Hanni Hanna graag komen bij het MBO College! De eerste acht leerlingen hebben zich al aangemeld. En als het lokaal straks vol is? Dan beginnen ze gewoon met een tweede groep. ‘The sky is the limit! En voor de duidelijkheid: ‘ook meisjes zijn welkom, als ze het maar leuk vinden om mannen te knippen.’

Ander nieuws

Nieuws Informatieavond voor ouders Op 8 november 2021 op MBO College Zuid.
Nieuws Unieke opleiding in Nederland: Mhbo ICT Engineer In september 2020 startte een volle klas studenten in de nieuwe opleiding Mhbo ICT Engineer. Deze pioniers volgen na het eerste jaar op mbo-niveau... MBO College Zuidoost
Nieuws Bezoek demissionair minister Van Engelshoven aan MBO College Zuidoost “Hoog bezoek”, zegt een van de studenten als demissionair minister Ingrid van Engelshoven het team Economie & Zakelijke...
Bekijk al het nieuws